5 تهدید امنیتی در 2015

نوشته شده توسط  saeed yari پنج شنبه, 25 دی 1393 ساعت 18:24

متاسفانه با وجود حملات سایبری، سرقت اطلاعاتی و دستیابی به هویت کارکنان، هنوز بسیاری از سازمان ها و دولت ها امنیت سایبری را جدی نمی گیرند.

کارشناسان همواره هشدار می دهند حملات هکری بیشتری در سال 2015 رخ خواهد داد و امنیت شرکت ها بیش از گذشته در معرض خطر قرار خواهند گرفت. در حالی که جرایم اینترنتی "سنتی"، همانند سرقت رمز عبور کارت های اعتباری به طور گسترده تری در سال 2015 ادامه خواهد داشت، حملات جاسوسی و هکری در مقیاس بزرگتری، اینترنت اشیاء     (Internet of Things) را تهدید می کند.

در این گزارش سعی شده تا به طور خلاصه به 5 تهدید امنیت سایبری در سال 2015 اشاره شود.

1- باج افزار(ransom ware):

باج افزار ها گونه ای از بدافزار ها هستند که دسترسی به سیستم کاربر را کحدود کرده و برای برداشتن این محدودیت، از کاربر درخواست باج می کند. برخی از انواع باج افزارها برروی فایل های هارد دیسک رمز گذاری انجام می دهند و برخی دیگر ممکن است به سادگی رایانه قربانی را قفل کرده و پیام هایی روی نمایشگر نشان دهند که از کاربر می خواهد مبالغی را پرداخت کند

باج افزار ها ابتدا در روسیه مشاهده شدند اما اخیرا تعداد حملات باج افزاری به سایر کشور های جهان رشد چشمگیری داشته است.

2- اینترنت اشیاء:

اینترنت اشیاء موضوع اتصال دستگاه هایی مانند لوازم خانگی و اتومبیل و ... به اینترنت است. به طور کلی هروسیله ای که در محیط پیرامون ما به شبکه اینترنت متصل هست  و بتوان توسط اپلیکیشن های کاربردی تلفن های هوشمند و تبلت آن را مدیریت کرد در دسته اشیاء اینترنتی قرار می گیرند.

جان نسبیت می گوید: صنعت بهداشت و درمان، بخش انرژی و شبکه حمل و نقل ر معرض خطر سایبری بیشتری قرار دارند. میلیون ها هکر وجود دارند که به سادگی می توانند این سیستم های به هم پیوسته را مورد تهدید قرار دهند و در حقیقت ما امنیت را قربانی راندمان و بهره وری کرده  ایم.

3- جاسوسی سایبری:

جاسوسی سایبری در حال تبدیل شدن به یک سلاح مطلوب برای بسیاری از دولت های جهان شده است.در سال 2014 شاهد بسیاری از جاسوسی های سایبری بودیم که بین مقامات چینی و آمریکایی صورت می گرفت.

نسبیت در این باره می گوید: جنگ جهانی بعدی، از طریق صفحه کلید رایانه ها انجم خواهد گرفت. ما انتظار داریم حملات سایبری در سال 2015 رشد چشم گیری داشته باشد.

4- افزایش سرقت های اینترنتی:

سرقت اطلاعات از کارت های اعتباری و به فروش رساندن آنها در بازار سیاه، سود بسیار خوبی را باری مجرمان اینترنتی فراهم آورده است. افازیش استفاده از روش های جدیدپرداخت و خرید محصولات از طریق اینترنت، تبدیل به هنجاری بزرگ برای مصرف کنندگان اروپایی شده است.

5- استفاده از کلمات عبوری جدید:

استفداده از کلمات عبور آسان، خطر بزرگی را برای کاربران اینترنت به وجود می آورد. Sian John متخصص امنیتی سیمانتک می کوید: استفاده از کلمات عبور ضعیف در حساب های کاربری، دارای نقاط ضعف کاملا شناخته شده ای هستند که سوء استفاده هکر ها از آنها را نیز فراهم می آورد. به عنوان مثال حمله سایبری به iCloud اپل که باعث هک شدن حساب های کاربری میلیون ها کاربر شد.

 

خواندن 1125 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 26 دی 1393 ساعت 12:37

عضویت در وب استیودنت

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

با ما در ارتباط باشید

سامانه پیامک: 50004657100

تلفن: 02122616859

دورنگار: 02189775650

ایمیل: info @ WebStudent.ir

تارنما: webstudent.ir

انجمن: forum.webstudent.ir

 

JoomShaper